Oficiální vyjádření ke zrušené Duši K s Milanem Calábkem

Milí diváci, 
podařilo se nám získat vyjádření Ministerstva zdravotnictví a Státního ústavu pro kontrolu léčiv o zrušeném záznamu představení "Malá Vizita & Duše K - tentokrát o koronaviru s Milanem Calábkem" zde dne 15. 3. 2020. Záznam byl umístěn na youtube kanál Divadla Kampa, jako vždy po živém přenosu. Bohužel byl brzy na Youtube zakázán s vyjádřením, že porušuje "pravidla komunity". Poté byl smazán i ze Seznam TV a na Ulož.to. 

REPORTÁŽ O ODSTRAŇOVÁNÍ VIDEÍ

Do reportáže zpracoval problematiku odstranění videí Český rozhlas Plzeň, děkujeme! Čtěte a poslouchejte zde: https://plzen.rozhlas.cz/statni-cenzura-pod-rouskou-koronaviru-video-zmizelo-a-s-autory-se-nikdo-nebavi-8173631

Reportáž Deníku N - "O koronavirové cenzuře, zodpovědnosti a informačních šmejdech": https://denikn.cz/332231/o-koronavirove-cenzure-zodpovednosti-a-informacnich-smejdech/

KDE JE PŘEDSTAVENÍ V TUTO CHVÍLI K VIDĚNÍ? 

V tuto chvíli je představení k poslechu v audio podobě zde a k vidění zde.

Zde jsou k dispozici psané dokumenty od pana Milana Calábka: dokument z 10. 3.dokument z 18. 3.dokument z 22. 3., a dokument z 1. 4.

STANOVISKO MINISTERSTVA ZDRAVOTNICTVÍ

"Ministerstvo zdravotnictví připravilo ve spolupráci se SÚKL odborné stanovisko k jednotlivým částem Vámi zmíněného videa. Obecně lze uvést, že video propaguje vědecky nepodložené metody. U propagovaných bylin a látek v nich obsažených neexistují vědecky podložená data, která by prokazovala jejich účinky na koronavirus. Video z portálu YouTube již bylo odstraněno. Jednotlivé mýty vyvracíme také na webu https://koronavirus.mzcr.cz/otazky-odpovedi/ v sekci Mýty a fakta."

ZDE KOMPLETNÍ ROZBOR MINISTERSTVA ZDRAVOTNICTVÍ

(PDF ke stažení)

13:47 - před velkým onemocněním nás chrání duchovní archetyp, pokud jsme schopni to v sobě aktivovat a pokud jsme schopni v sobě aktivovat animu, která nás chrání před malým (běžným) onemocněním – anima jako „chuť žít“ -> má jít o reálnou možnost jak se vypořádat s koronavirem, když není lék a vláda nám tvrdí, že máme čekat, než někdy nějaký bude (20:00)

V případě výše uvedeného tvrzení se jedná o popis vědecky nepodložené metody.

22:30 - Proti covid-19 lze údajně úspěšně použít lék antabus (disulfiram), který se běžně (na předpis) používá k léčbě závislosti na alkoholu, a který (23:19) údajně v kombinaci s glukonátem měďnatým má být skvělým lékem proti rakovině (o zaručených účincích se ví, ale lék je příliš levný, a proto se to nepoužívá, protože by nevydělal peníze farmaceeutickým firmám, přitom údajně nemá vedlejší účinky) -> vysvětluje technicky působení toho léku na nový koronavirus. Údajně se to dá ověřit během pěti dnů, pokud budou dobrovolníci.

Léčivý přípravek Antabus obsahující léčivou látku disulfiram 400 mg, je indikován jako adjuvans při odvykací léčbě chronického alkoholizmu, u spolupracujících alkoholiků. Má být užíván ve spojení s příslušnou komplexní psychiatrickou léčbou. Disulfiram působí ireverzibilní inaktivaci jaterní acetaldehyddehydrogenázy. Při absenci tohoto enzymu se blokuje metabolismus ethanolu a intracelulární koncentrace acetaldehydu vzrůstá. Symptomy disulfiramové reakce na alkohol jsou částečně způsobeny vysokými hladinami acetaldehydu. Přeměna dopaminu na noradrenalin je také inhibována a deplece noradrenalinu v srdci a cévách umožňuje acetaldehydu působit přímo na tyto tkáně, což vede k návalům, tachykardii a hypotenzi. Kromě svého působení na acetaldehyddehydrogenázu inhibuje disulfiram i další enzymatické systémy, včetně dopamin-beta-hydroxylázy (přeměna dopaminu na noradrenalin) a hepatických mikrozomálních oxidáz se smíšenou funkcí (které jsou odpovědné za metabolismus mnoha léčiv). Disulfiram tak může potencovat aktivitu léčiv, která jsou těmito enzymy metabolizována. Z výše uvedeného popisu, který je obsažen v souhrnu údajů o přípravku Antabus, tedy materiálu, který je schválen při jeho registraciv souladu s příslušnými ustanoveními zákona o léčivech, jasně vyplývá, že tento léčivý přípravek není určen k léčbě virových onemocnění a vzhledem k výše uvedenému mechanismu účinku nemůže ani jako antivirotikum fungovat.

37:40 - Podporuje neověřenou hypotézu, že ibuprofen může zhoršovat průběh nemoci covid-19 -> rozvádí tuto myšlenku.

K problematice se SÚKL vyjádřil na http://www.sukl.cz/sukl/uzivani-leku-s-ibuprofenem-a-paracetamolem-s-ohledem-na , zejména se zde uvádí, že v současné době neexistují žádné vědecky doložené důkazy, že by ibuprofen zhoršoval průběh infekce COVID-19. Pokud se při onemocnění COVID-19 objeví horečka a bolesti (např. svalové), lékař nebo lékárník může doporučit různé možnosti léčby k úlevě od potíží. Mezi ty patří paracetamol nebo nesteroidní protizánětlivé léky, tedy právě i ibuprofen.

Každá z těchto léčivých látek má svůj dobře známý bezpečnostní profil a liší se v některých přínosech i rizicích léčby. Nepravdivá informace o škodlivosti ibuprofenu vychází zřejmě z článku publikovaného ve vědeckém časopise Lancet. Jeho autor poukazuje na určitou možnost zhoršeného průběhu infekce COVID-19 v důsledku působení některých léčivých látek na léčbu cukrovky a vysokého krevního tlaku. V této souvislosti je také okrajově zmíněn ibuprofen. V předmětném sdělení však zároveň není uveden zdroj tvrzení, že ibuprofen zvyšuje produkci enzymu ACE2. Souvislost ibuprofenu s vyšším rizikem průniku koronaviru do buněk je tak čistě hypotetická, autor sám upozorňuje, že se jedná pouze o jeho domněnku bez dalších vědeckých důkazů.

56:20 - Lze se léčit tinkturou z badiánu, nebo kořenem šalvěje červenokořené – obecně podporuje možnost léčit se tradiční čínskou medicínou; dále (58:40) propaguje byliny šišák bajkalský a zimolez japonský (údajně mírně jedovatý).

Badyáníková silice, tedy silice získaná ze zralých suchých souplodí druhu Illicium verum obsahuje látky linalol, estragol, alfa-terpineol, cis-anethol, trans-anethol, anisaldehyd a fenikulin, ani u jedné z výše uvedených látek nebyla prokázána účinnost proti COVID-19.

Kořen a oddenek šalvěje červenokořenné je to usušený celý nebo rozlámaný oddenek a kořen druhu Salvia miltiorrhiza Bunge sbíraný na jaře nebo na podzim obsahující kyselinu salvianolovou B a tanšinon IIA ani u jedné z výše uvedených látek nebylaprokázána účinnost proti COVID-19.

Šišákový kořen je to usušený loupaný, obvykle rozlámaný kořen druhu Scutellariabaicalensis obsahuje látku bajkalin, u látky nebyla prokázána účinnost proti COVID-19.

Zimolez japonský Lonicera japonica květ obahuje linalool, geraniol, loganin, sekologanin. Plody jsou jedovaté. Ani u jedné z výše uvedených látek nebylaprokázána účinnost proti COVID-19.

1:01:04 - doporučuje podběl lékařský, údajně se nesmí používat (údajně zakázán) – systém chce vystrnadit účinné byliny, aby nekonkurovaly lékům; dále (1:03:02) také červené víno a skalní růži (nať) nebo květy růže. (1:06:04).

Používání podbělu lékařského v potravinách i lécích je omezeno, neboť podběl lékařský obsahuje pyrolizidinové alkaloidy s prokázanými mutagenními a genotoxickými účinky. Účinky červeného vína nebo růže k na infekci koronavirem nejsou prokázány. Skalní růže (Cistus incanus) má prokázané účinky proti některým virům, mj. i vyvolavatelům infekcí dýchacího traktu, avšak účinek proti koronaviru není prokázán.

1:06:25 – mluví o koloidním zlatu, které je zakázáno užívat vnitřně a říká, že mu pití koloidního zlata dělá dobře. Když toho člověk vypije málo, tak se prý nic nestane a systém tuto látku odmítá, protože je účinná. Calábek sice říká, že látku nedoporučuje, protože je zakázaná, ale v kontextu se pouze snaží zbavit odpovědnost, přitom jí přiznává údajné prospěšné vlastnosti. Dušek navíc dodává „snad umíte číst mezi řádky“.

Používání koloidního zlata vnitřně není na základě současných poznatků opodstatněné, nejsou známy žádné pozitivní účinky na zdraví ani se zlato neúčastní známých metabolických pochodů probíhajících v lidském těle. Koloidní zlato také není dosud nijak regulováno ani není jeho vnitřní užívání zakázáno. Možné účinky koloidního zlata na koronavir nejsou známy.

1:09:46 mluví o možnosti použití kanabinoidů a terpenoidů a rozchodnice růžové (rhodiola rosea).

Kanabinoidy jsou schopny ovlivnit průběh odpovědi lidského těla na virové infekce, zatím jsou dostupné údaje in vitro a na zvířatech. Z nich vyplývá, že zejména u persistentních virových infekcí může být jejich protizánětlivý účinek prospěšný, avšak u akutních virových infekcí jejich podání může vést ke zhoršení průběhu onemocnění. Rostlina Rhodiola rosea obsahuje látky s prokázaným antivirovým účinkem, dosavadní studie jsou pak převážně in vitro, účinek proti koronaviru ani jiným virům při jejich užití u pacientů není prokázán.

1:10:38 – mluví o remdesiviru, který se momentálně testuje, přičemž zdůrazňuje, že jsme to „za pár korun prodali“ a profitovat z něho bude stát, kde se dělají studie na lidech (USA).

K tomu vydal SÚKL stanovisko na http://www.sukl.cz/sukl/sukl-vydal-kladne-stanovisko-k-pouziti-pripravku-remdesivir.

1:12:30 – opakuje, že když nemáme remdesivir, tak můžeme použít dříve zmíněné byliny + přidává právenku latnatou.

Rostlina právenka latnatá (Andrographis paniculata) by podle metaanalýz dostupných studií mohla mít potenciál pomoci při léčbě příznaků akutních infekcí respiračního traktu (Hu XY, Wu RH, Logue M, Blondel C, Lai LYW, et al. (2018) Correction: Andrographis paniculata (Chuān Xīn Lián) for symptomatic relief of acute respirátory tract infections in adults and children: A systematic review and meta-analysis. PLOS ONE 13(11): e0207713. https://doi.org/10.1371/journal.pone.0207713), avšak pro definitivní závěr chybí dostatek spolehlivých údajů. Její účinnost při infekci koronavirem je neprokázaná.

1:17:30 – taky má fungovat kokosový olej a možná taky olivový, ale kokosový určitě, zvláště pokud se k němu přidá „nápoj čínských mudrců“.

Účinky kokosového ani olivového oleje proti koronaviru nejsou prokázány.

1:18:26 – doporučuje taky coriolus, údajně silný lék proti rakovině, který se u nás nepoužívá, resp. jednu dobu byl údajně zakázán.

Účinky houby outkovky pestré (Coriolus versicolor) proti koronaviru nejsou prokázány.

Divadlo Cylindr

Divadelní soubor Cylindr je uskupení umělců kolem Ivety Duškové. Zabývají se autorským divadlem pro dospělé a pohádkami pro děti.

vstupenky

Vstupenky rezervujte online u detailu vybrané akce v programu.

   

pokladna 

Na Maninách 32a, Praha 7 

je otevřena 1 hodinu před každým představením (Divadla Kampa i Divadla Na Maninách)

   

776 44 77 44 (po - pá 10.00 - 13.00)
rezervace@divadlokampa.cz

   

o prázdninách pouze prostřednictvím emailu

kontakt

Divadlo Kampa
od února 2024 v Divadle Na Maninách, Na Maninách 32a, Praha 7
Kde nás najdete?
Facebook Divadla Kampa
YouTube Divadla Kampa
Instagram Divadla Kampa

   

Fakturační adresa: 
Divadlo Kampa o.p.s.
Újezd 450/40, 118 00 Praha - Malá Strana, IČO: 26559625

    
info@divadlokampa.cz