Duše K o těle a páteři

Duše K o těle a páteři

Milí diváci,
v neděli 26. 4. od 19:30 jsme pro nás naplánovali a předtočili Duše K - tentokrát o těle a páteři s MUDr. Richardem Smíškem a StopBolestiZad. Bude se mluvit o zdravém sportování, zdravé škole, kvalitě pohybu, souvislostech páteře a různých onemocněních. Aneb jak říká pan doktor Smíšek: Pravidelné cvičení, život v štěstí promění. Sledujte na tomto odkazu: https://youtu.be/aDQiEajpWYg

Milí diváci,
v neděli 26. 4. od 19:30 jsme pro nás naplánovali a předtočili Duše K - tentokrát o těle a páteři s MUDr. Richardem Smíškem a StopBolestiZad. Bude se mluvit o zdravém sportování, zdravé škole, kvalitě pohybu, souvislostech páteře a různých onemocněních. Aneb jak říká pan doktor Smíšek: Pravidelné cvičení, život v štěstí promění. Sledujte na tomto odkazu: https://youtu.be/aDQiEajpWYg

1. Zdravé děti, svalová balance

Zdravé malé děti mají vyrovnané držení těla a správnou koordinaci chůze (homo erectus). To jim často vydrží až do školy. Během 3 let sedění ve škole se postupně mění. Napínají se jim zádové svaly, povoluje břicho, zkracují se svaly před pánví a před rameny, hlava se posouvá vpřed (homo sapiens). A ty mobily. Statistiky jsou neúprosné, bolesti zad má 90% populace. Může za to vadné držení těla, svalové nerovnováhy (dysbalance) a porucha koordinace chůze a běhu. Jak vypadá správná koordinace a stabilizace chůze však skoro nikdo neví.

Nemoc nemá žádné šance, když odstraníš dysbalance.

2. Zdravá škola

Narůstá počet školních hodin a domácích úkolů a tělocvik ze škol mizí. Zdravé děti se z tělocviku osvobodí a nemocné nedostanou nic. Dříve tu byla zdravotní tělesná výchova, ale ta se najednou ztratila. Něco dětem chybí. Je to svalový korzet. Všichni víme, že je potřeba mít svalový korzet, ale co to fakticky je, to je nejasné. Když nám něco chybí v potravě doplníme to potravinovými doplňky, když se nám prohýbá páteř do stran doplníme tělo plastovým korzetem. V korzetu je sice páteř pěkně rovná, ale svaly, které páteř stabilizují se oslabí. Když korzet sundáme páteř spadne opět do skoliotické křivky.

Nechci korzet plastový udělám si svalový.

Jak si ho však uděláme ve škole, když učitel tělocviku neví, co to je a zrušili nám zdravotní tělesnou výchovu. Víme však jak na to. Udělá nám ho maminka doma za domácí úkol. Když nám ho maminka neudělá ortoped nám přišroubuje k páteři dva dráty a budeme rovní jako svíce. Pak je však problém zavázat si kaničky u bot. Páteř má mnoho segmentů, mezi které rozkládáme pohyb. Čím více segmentů stabilizujeme tím více přetížíme ty zbylé pohyblivé. Stabilizovaná páteř degeneruje mnohem rychleji než páteř pohyblivá. Mnoho let již známe pojem FBS failed back surgery syndrome, česky po operaci ti bude hůře. Operace stabilizuje páteř ale neléčí svaly, které ji křiví a stlačují. Příčina poruch páteře je ve svalech a páteř na to jenom reaguje. Je nutno léčit svaly.

Kdo má doktory rád, ten má v zádech drát.

3. Zdravý sport

Sportovec i trenér chce vyhrát a mít medaili. Co je osa pohybu, svalový korzet, svalová balance, dostatečný rozsah pohybu, regenerace, kompenzace, kondice trenér neví, a tak dříve, než přijde medaile přijde degenerace. Nejdříve je jen malá, trochu bolí, ale na tu máme Brufen. Sportovní lékař dá razítko do průkazky a jedeme dál. Zastaví nás až velká bolest a začneme hledat kapacity, které nás vyléčí. Kapacita však s námi cvičit dva roky nebude, a tak to skončí operací nebo beznadějí. Ale na beznaděj již máme léky, antidepresiva. Bolest máme sice stejnou, ale je nám to úplně jedno.

4. Zdravotnictví

Nevím kde se dá ve zdravotnictví předepsat svalový korzet. Musím ho přece dostat zdarma, když jsem si platil zdravotní pojištění. A pak mi to dojde ZDRAV- VOT -NIC. Korzet nebude. Zdravotnictví se zřejmě skloňuje podle vzoru dálnice. Jedu na Ostravu po dálnici přijedu do Hradce a DÁL-NIC.

5. Uděláme si to sami

V komunizmu jsme si dělali většinu věcí sami. I já jsem si udělal domácí fitness z gumicuku. Na lehké atletice, kam jsem chodil jsme gumová lana měly místo posilovacích strojů. Zaprvé jsme na fitness stoje neměli peníze, zadruhé stroje diktují, jak pohyb bude probíhat, elastické lano nechává koordinaci pohybu na mně. Trenér mě s elastickým lanem naučil házet oštěpem diskem i zpevnit se při skoku o tyči, a při stabilizovaném protahování jsem běhal rychleji. Při šprtání anatomie ve škole jsem tahal za lano a naučil se svaly prakticky. Naučit se svaly a klouby bez jejich funkce mě připadalo nemožné. Nemám mechanickou paměť. A už tu byly svalové řetězce. Při tahu rukou vzad jsem pocítil zapojení šikmých břišních svalů. Svalový řetězec je výraz pro spolupráci svalů při pohybu. A nakonec jsem byl doktor. Zajímalo mě jak pomoci pacientům s bolestí zad. Musíte si pacienta vyšetřit a dojdete k diagnostickému závěru.

Omezené pohyby, kolem pasu záhyby.

Ale my víme jak na to. Budeme tahat za gumu a pas se nám stáhne a tělo se protáhne mírně nahoru. A bolest mizí.

Stabilizuj vlastní pohyb, na břiše ti zmizí ohyb.

6. Strukturální diagnóza

Po roce 1990 se objevil digitální rentgen a magnetická rezonance. Vidíme strukturu meziobratlových disků jejich snížení, deformaci, vyklenutí a výhřez. A po cvičení se tyto věci upravují. Začínáme mít jasno, cvičení spirálních svalových řetězců léčí příčinu výhřezu meziobratlových disků.

Digitální RTG celé páteře v předozadní a boční projekci nám ukáže všechny poruchy najednou a je hlavním vodítkem, jak léčit zvýšené prohnutí páteře, hypelordózu, hyperkyfózu a skoliózu. Páteř deformují svaly a ty můžeme trénovat. Důležité je opakování RTG a kontrola výsledků. Zároveň fotodokumentace pacienta nám ukáže, jak se zlepšil svalový aparát. A tak máme možnost hovořit o evidované medicíně, která vychází ze zákonité odpovědi páteře na práci svalového aparátu.

Má to však chybu. Zdraví páteře se nedá koupit. Musí se cvičit. Já vám svaly neposílím a neuspřádám do řetězců. Musíte se vyléčit. Rozumíte VY léčit ne já léčit.

VY léčit

K rentgenu a magnetické rezonaci přidáme fotku pacienta s výhřezem, a už je tu zase báseň.

Kolik faldů na břiše tolik tlaků na míše.

7.  Prosíme o pomoc

Nemůžeme nechat cvičit doma samotné sedmileté děti. Často ani rodiče se cvičení nedokážou dobře naučit, nebo prostě nechtějí, jsou unaveni a nemají čas, zvláště, když je v televizi tolik krásných seriálů a detektivek.

K vytvoření svalového korzetu potřebujeme:

  • Školky se zdravím pohybovým programem, který odstraňuje svalové dysbalance v předškolním věku.
  • Školy, které zkrátí výuku nedůležitých předmětů a dají dětem dostatek zdravého pohybu.
  • Speciální školy pro děti se skoliózou a výrazným vadným držením, které vytvoří dětem svalový korzet.
  • Sportovní školy, které vychovají zdravou mládež, a ne zničené medailisty. Při tréninku SPS-M budou sportovci nejen zdraví, ale i podstatně rychlejší v běhu a všeobecně výkonnější. Dobrým prokrvením svalů se rychleji odstraní únava po sportovním výkonu.
  • Nebo alespoň kroužky zdravého pohybu na školách.
  • Společenské pohybové organizace typu Sokol, které povedou k všeobecnému tělesnému rozvoji dětí, dospělých i seniorů. V zdravém těle zdravý duch.

8. Kvalita pohybu je jasná:

- vertikální osa těla
- svalová rovnováha
- dostatečný rozsah pohybu v pletenci ramenním a pánevním především směrem dozadu
- po splnění předchozích tří principů automaticky vzniká SPIRÁLNÍ STABILIZACE PÁTEŘE A SVALOVÝ KORZET

Máme však jeden problém, chtít pravidelně cvičit

Ty svalové řetězce aktivuji přetěžce

9. Hypertenze, vysoký krevní tlak, metabolický syndrom

Srdce má čidla, receptory, které mu říkají, jak má pracovat. Tuhé napnuté svaly chtějí výživu, krev. Ta se tam dostane pouze zvýšením tlaku. Mozek chce také krev, ale předsunutá hlava nad počítačem umačkává přívodné cévy. A tak zvýšíme tlak. Horní část hrudníku a krk jsou místa výstupu nervů, které vytváří truncus sypaticus a inervují srdce. Ale v této oblasti máme celý den napnuto a oblast dráždíme. Vznikne přirozený sympatikotonus, zvýšená aktivita sympatiku, a to v oblasti srdce zvyšuje sílu s kterou srdce pracuje. Když navštívíme lékaře dostaneme léky na snížení tlaku. A tak napjaté svaly dostanou méně krve a náš mozek také, budeme unaveni a při dlouhém užívání léků začnou naše svaly degenerovat na vazivo a mozek také. Únava, vyhoření, deprese, Alzheimer. V Německu mají program Rehabilitační sport, 2 roky cvičení 2x týdně. Je to program pro páteř a srdce a oběh. Je to léčba příčiny bez léků. Pohybem uvolněné prokrvené svaly spotřebovávají cukry a tuky, pohyblivý hrudník dodá prohloubením dýchání kyslík. A je po nemoci. Cvičit však musíme celý život. A tak zdraví najdeme ve zdravém sportovním klubu, a ne ve zdravotnictví. Kontrolu však musí provádět lékař. Je jasné že zdravotnictví potřebuje spolupráci s kluby zdravého sportu. Zde chybí zákony.

Neužiješ dlouho penze, když tě trápí hypertenze.

Vždyť to všechno víme a učili jsme se to ve škole, ale kdo to prosadí do praxe. Já ne já už jsem v důchodu a dostal jsem už 2x přidáno. A tak na děti zase nezbylo.

To je však nesmysl, sportovní školy nemají více peněz, než obyčejné. Ta ty samé peníze může mít škola zdravý pohybový program. I škola pro děti s pohybovým handicapem nestojí nic navíc, je to jen organizační záležitost.

A tak hrdinové vpřed nic si nevyděláte navíc, ale můžete pomoci. Fotbalová škola v Příbrami již rok náš program měla v praxi a děti běhali rychleji a neboleli. Ten kdo to všechno zorganizoval se jmenoval Paulina Novotná. Vyslovuje se to krátce protože není (Pau) líná.

Praktický příklad. Jitka sedí povstane a nemůže se narovnat.

Jitka se nám ohnula porušila osu, zubatá to vidí už i brousí kosu.

Jitka zacvičí vyrovnávací cvik.

Pravidelné cvičení, život v štěstí promění.

MUDr. Richard Smíšek, MUDr. Kateřina Smíšková, MUDr. Zuzana Smíšková
REHABILITACE A REGENERACE PÁTEŘE
Česká Republika 182 00 Praha 8, Na Úbočí 10
E-Mail: sm@smsystem.cz           
www.spiralstabilization.com
SPS-M, Spirální stabilizace páteře

STOP BOLESTI ZAD s.r.o. - Jitka Malechová a Roman Nesvadba
Vodičkova 791/41
110 00 Praha 1 - Nové Město
E-Mail: info@stopbolestizad.cz           
www.stopbolestizad.cz
Spirální stabilizace páteře, SM Systém, SPS-M

novinky e-mailem

sledujte nás

Děkujeme za finanční podporu

Magistrátu hlavního města Prahy

Magistrat Hlavniho Mesta Prahy Logo

vstupenky

Vstupenky rezervujte online u detailu vybrané akce v programu.

pokladna

Na Maninách 32a, Praha 7 
o prázdninách pouze prostřednictvím emailu,
pokladnu otevíráme 3.9.2024

úterý  16:00 - 18:30
pátek 16:00 - 18:30

a vždy 1 hodinu před každým představením Divadla Kampa 

tel: 776 447 744 (po - pá 16:00 - 18:30)
rezervace@divadlokampa.cz

kontakt

Divadlo Kampa
od února 2024 v Divadle Na Maninách, 
Na Maninách 32a, Praha 7
Kde nás najdete?

Fakturační adresa: 
Divadlo Kampa o.p.s.
Újezd 450/40, 118 00 Praha - Malá Strana, IČO: 26559625

info@divadlokampa.cz