Anna Karenina

Divadlo Kampa představuje Annu Kareninu v komorním provedení

Divadlo Kampa představuje Annu Kareninu v komorním provedení. Velmi niterně a citlivě

Divadlo Kampa představuje Annu Kareninu v komorním provedení. Velmi niterně a citlivě 70%

Více o akci...

29lis19:30

Anna Karenina

Divadlo Kampa

Koupit vstupenku

Sdílej:S Ohodnoť

Součástí repertoáru pražského Divadla Kampa se v dubnu stala ruská klasika. Na svých prknech totiž přivítalo Annu Kareninu, hlavní hrdinku stejnojmenného románu ruského spisovatele Lva Nikolajeviče Tolstého.

Na malé scéně stojí jen několik kulis - dva věšáky, stolky se židlemi a pár sloupků na vyvýšené části pódia. Jako první protrhává ticho v sále roztomilá Kitty Ščerbacká, která si hledá ženicha. Srdce jejího vyvoleného Alexeje však velmi rychle vzplane pro krásnou aristokratku Annu Kareninu. Ta přijíždí do města, aby uklidnila ženu svého záletného bratra. Místo toho se však ona sama zamilovává do muže, jenž rozhodně není jejím manželem. 

Karenina se nakonec tlaku sympatického Alexeje poddává a stává se jeho milenkou. Pod návalem událostí je nucená svému manželovi prozradit pravdu, ten je však ochoten dělat, jako kdyby se nic nestalo. Hlavně aby se o tom nedozvěděla společnost. To od něj odrazuje sebevědomou Annu ještě více. Ač se dílo ruské literární klasiky zabývá z velké části právě tím, jak záletnou Kareninu odsoudí společnost, zpracování Divadla Kampa se zaměřuje především na city, na lásku a na psychiku jednotlivých postav.

Divadlo Kampa se při svém zpracování vyhýbá černobílého pohledu na postavy a rozhodně nepřináší žádné jasné závěry. Annu Kareninu divák chvíli lituje, vzápětí mu však dojde, jak krutě se chová ke svému manželovi, který jí byl schopen vše odpustit. Ani on však není bez chyb a jeho chladnost a odměřenost naopak ukazují, že manželství s ním rozhodně nemohlo být jednoduché. A rovněž Annin milenec se vždy nechová příkladně.  

Na díle Lva Nikolajeviče Tolstého je obdivuhodný především kontrast, který prochází celou hrou. Zatímco se život Anny Kareniny hroutí, Kitty spolu s Konstantinem Levinem prožívá období maximálního štěstí. Zatímco Annina láska je tragická, Kitty se raduje z čerstvého sňatku i novorozeného miminka. Ani zde ale není pohled na obě hrdinky černobílý. I v manželství naivní Kitty se totiž objevují místa neporozumění a na druhou stranu si rovněž Anna užívá milé chvilky v náručí milovaného muže. Alespoň dokud nezačne myslet na svého ztraceného syna. 

Dramatizace Anny Kareniny je v podání Divadla Kampa velmi niterná a komorní. Divák se nedočká žádné velké výpravy ani mnoha rekvizit. Jak bylo zmíněno již výše, scéna je pojatá velmi skromně. Tento minimalismus však dovedli tvůrci k dokonalosti - nic nepřebývá, vše důležité na pódiu je a diváka nerozptyluje přebytečné množství věcí. Pozornost tak může plně věnovat hercům, kteří jsou tou nejdůležitější součástí hry. 

I počet herců byl omezen. Režisérka Iveta Dušková se zaměřila jen na pětici hlavních postav. Ostatní osoby, které se ve hře objevují, jsou pouze imaginární. Výběr herců je však velmi povedený. Pavla Drtinová je v hlavní roli Anny Kareniny náležitě rozpolcená - chvilku silná, vzápětí křehká, v jednom momentu sebevědomá i ustrašená. Role jejího podváděného manžela se ujal Petr Herold, který zlomeného muže zachovávající si hrdost za každých okolností zahrál výborně. Za svými kolegy pak nezaostávali ani Pavel KrylMarek Menšík a Agáta Dušková, jejíž Kitty byla neuvěřitelně roztomilá a sladce přihlouplá. Právě ona se postarala během dramatického děje i o několik humorných situací.

Anna Karenina v Divadle Kampa tak rozhodně stojí za zhlédnutí, protože se na rozdíl od jiných jejích uvedení nezaměřuje na příběh jako takový, ale především na pocity, které může v člověku probudit nešťastná láska. Psychika postav je zde totiž rozpracována velmi dobře, a to i bez nějakých sáhodlouhých monologů. Stačí jen slabé náznaky a divák pochopí, že tato hra nemá vítěze, ale jen poražené.

Názor informuji.cz: 70%

Divadlo Kampa

11.4.2017 | Barbora Bittnerová

informuji.cz

Divadlo Cylindr

Divadelní soubor Cylindr je uskupení umělců kolem Ivety Duškové. Zabývají se autorským divadlem pro dospělé a pohádkami pro děti.

vstupenky

Vstupenky rezervujte online u detailu vybrané akce v programu.

   

pokladna 

Na Maninách 32a, Praha 7 

je otevřena 1 hodinu před každým představením (Divadla Kampa i Divadla Na Maninách)

   

776 44 77 44 (po - pá 10.00 - 13.00)
rezervace@divadlokampa.cz

   

o prázdninách pouze prostřednictvím emailu

kontakt

Divadlo Kampa
od února 2024 v Divadle Na Maninách, Na Maninách 32a, Praha 7
Kde nás najdete?
Facebook Divadla Kampa
YouTube Divadla Kampa
Instagram Divadla Kampa

   

Fakturační adresa: 
Divadlo Kampa o.p.s.
Újezd 450/40, 118 00 Praha - Malá Strana, IČO: 26559625

    
info@divadlokampa.cz